Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /home/www/nadace/framework/nette/Nette/loader.php on line 14 NADACE Synot - FOLKLORNÍ GRANT - DALŠÍ DVA MILIONY PRO FOLKLOR

Kontaktní informace

NADACE SYNOT
Jaktáře 1475
686 01 Uherské Hradiště

 

Číslo účtu: 1050000062/2200

FOLKLORNÍ GRANT - DALŠÍ DVA MILIONY PRO FOLKLOR

Valašský a slovácký folklor získal dva miliony korun. Nadace SYNOT totiž v pátek večer v uherskohradišťském Klubu kultury předala smlouvy úspěšným žadatelům o folklorní grant.

Na slavnostním večeru se sešlo přibližně 200 zástupců folklorních souborů a sdružení, chas, sólistů a cimbálových muzik. Prostředky z grantu jim napomohou pečovat o tradiční lidovou kulturu.

"Vždy mne potěší, když se najdou lidé, kteří si důležitost kultury uvědomují a podporují ji. Patří sem právě Nadace SYNOT, díky které jsme mohli rozšířit krojové vybavení", uvedl Pavel Trčka, předseda Sdružení přátel souboru Soláň.

"Krojové vybavení téměř dvousetčlenného dětského souboru je velmi náročné, proto jsme samozřejmě velmi vděčni za jakoukoliv pomoc", doplnila Štěpánka Tománková za soubor Hradišťánek.

Prostředky z grantu přispívají především na náklady spojené s nákupem a údržbou krojů a hudebních nástrojů i činnost samotných folklorních souborů, pěveckých sborů a lidových muzik. Žadatelé mohou z těchto prostředků hradit také náklady spojené s pořádáním nejrůznějších tradičních akcí, lidových obyčejů, festivalů a slavností či podpořit publikační a prezentační činnost.

"Oslovili jsme hodně nadací a firem, ale nikdo nám nepomohl. Díky folklornímu grantu jsem mohli s dětmi uskutečnit zájezd do Francie, kde se předvedly tamnímu publiku", uvedla Irena Koutná za dětský folklorní soubor Ovečky.

Folklorní grant se setkal s opravu velkým zájmem. I tentokrát bylo obdarováno přibližně 150 žadatelů.

"Folklorem se náš region může právem pyšnit po celém světě. Snad nikde jinde než na Valašsku a Slovácku se lidové tradice a zvyky neuchovaly v takové míře a kráse. I proto jsem přesvědčen o tom, že si folklor a především nadšenci, kteří se mu věnují, podporu skutečně zaslouží", doplnil zakladatel Nadace SYNOT, Ivo Valenta.

V rámci slavnostního večera vystoupil folklorní soubor VSACAN a MÍKOVJAN, Děcka z Buchlovic, ženský pěvecký sbor Drmolice z Polešovic, cimbálová muzika Ohnica a cimbálová muzika Jaroslava Čecha s legendární sólistkou Vlastou Grycovou.

Stejně jako minule, i tentokrát Nadace SYNOT udělila ceny osobnostem, které se o uchování a prezentaci lidové kultury vysokou měrou přičinily. Držitelkou ceny za příkladnou práci s dětmi a mládeží v oblasti folkloru se stala Jana Šamánková. Za reprezentaci regionu ve folkloru v kategorii "soubory" pak získala ocenění cimbálová muzika Jaroslava Čecha, za jednotlivce manželé Vlasta a Jaroslav Smutní. Za celoživotní přínos k rozvoji folkloru byl oceněn Jan Maděrič.

Další fotografie zde

img-2659.jpg

Kalendář akcí

Přehled akcí